Uszkár
Fajtajellemzés :
Az uszkárnak 4 méretváltozata van.
toy: 28 cm alatt,
törpe: 28 és 35 cm között,
közép: 35 és 45 cm között,
óriás: 45 és 62 cm között.
Az egyes méretváltozatok nem csak nagyságokban, de vérmérsékletükben is különbözik egymástól. A törpe, és a toy szinte hiperaktív, akik kullancsként lógnak szeretett gazdájukon. Szinte belebetegednek a hiányukba, és még a rövid elválást is szinte végzetes traumafént élik meg.
Az óriás természetesen mindennek ellentéte. Impozáns megjelenésű, büszke, és a végtelenségig nyugodt. (Kiállításokon szinte figyelemre se méltatják az ámuló közönség csodáló pillantásait, kicsit nagyképűek, de nincs ezzel semmi baj! )
A közép, mint neve is mutatja az arany középutat testesíti meg. Nem idegesítően izgága, de a tej sem alszik meg a szájába. Ölebnek nem túl nagy, és kutyának sem túl kicsi.
Mérettől függetlenül minden uszkár kivételes szellemi képességekkel rendelkezik.Nagyon igényli a szoros kapcsolatot, tehát aki csak a kertben szeretne kutyát tartani, ne ezt a fajtát válassza. Nagyon sok dolgot magától a gazditól , őt figyelve, sajátít el. Nagyon könnyen tanul, nagyon fogékony a tanulásra, szorgalmas diák.
Nagyon energikus, sokat mókázik, bohóckodik, nagyon élénk. Még öreg korába is azon van, hogy szerető gazdiját megnevetesse. A legkisebb gazditól kapott simogatástól is szinte elolvad a gyönyörtől, cserébe szívből jövő érzelmes pillantásokra képes. Bújós és simulékony, nagyon érzékeny lélekkel. Nevelésénél a gorombaságot mindenképp kerülni kell, mert ezzel csak belegázolunk érzékeny lelkébe, egy megemelt hangerő, vagy szigorú tekintet bőven megteszi. Az uszkár durvaságra, agresszióra nem hajlamos. Más kutyusokkal is szívesen ismerkedik. Nyugodt szívvel ajánlom minden kezdő kutyatartónak, aki egy igazi hűséges, kedves társat szeretne. Nem értek eggyet azzal, hogy kisgyermek mellé nem való.Persze ehhez arra van szükség, hogy a kicsinek is megtanitsuk hogyan kell szépen simogatni, és a kutyussal viselkedni.
Azt azért ne felejtsük el, hogy az uszkár vizi kutya ősöktől származik, akit rég vadászatra használtak. Ebből adodóan a boldog uszkárnak nagyon sok mozgásra van szüksége. Ha minnél több időt töltünk vele, és nem csak a négy fal között, hanem néha teszünk vele nagy kirándulásokat, és hagyjuk, hogy kedvére kiszaladgálhassa magát a mezőn, emellett rendszeresen ápoljuk testét, szőrét, lelkét, egészen biztos, hogy egy nagyon boldog uszkár, nagyon boldog és büszke tulajdonosai leszünk!!!
Óriás Uszkár :
Közép uszkár :
Törpe Uszkár :
Toy Uszkár :